psychologa
Blog

Jak wybrać psychologa, psychoterapeutę? 

Decyzja o tym, by skorzystać ze specjalistycznej pomocy psychologa czy psychoterapeuty, jest trudna. Wiele osób zbiera się do umówienia spotkania tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Kiedy dociera się już do momentu, kiedy jest się gotowym, pojawia się pytanie, kogo wybrać? Kto jest właściwym specjalistom i czym się kierować? Jeśli jesteś w trakcie przygotowań, procesu decyzyjnego, to mam nadzieję, że ten tekst Ci pomoże. 

Różnice pomiędzy psychologiem, a psychoterapeutą

Psycholog 

Psycholog to osoba, która uzyskała tytuł magistra psychologii. Skończyła 5-letnie studia. Aktualnie powstało wiele pośrednich wyjść, jak studia podzielone na dwa stopnie licencjat i magistra oraz skrócony wymiar studiów magisterskich dla osób z pokrewnych kierunków. W opisach specjalistów możesz szukać takich informacji.

Psychoterapeuta 

Psychoterapeuta to osoba mająca ukończone studia wyższe z psychologii lub kierunków pokrewnych (pedagogika; socjologia; nauki o rodzinie itp.) Szkolenie z psychoterapii obejmuje 4 lata dodatkowego szkolenia po studiach. Szkoły różnią się podejściem, jeśli chodzi o rozumienie człowieka i jego funkcjonowanie co sprawia, że dzielą się na nurty: poznawczo-behawioralny (w tym ACT; DBT; terapia schematu), psychodynamiczny, psychoanalityczny, systemowy, gestalt, humanistyczny. W wielu szkoleniach praktyka pracy z klientem rozpoczyna się od pierwszego roku, w znacznej większości po drugim roku jest wymogiem. Psychoterapeuci w szkoleniu oraz po nim swoją pracę poddają superwizji, co oznacza, że każdy z nas ma osobę, która jego pracę nadzoruje. 

Praca w każdym z nurtów będzie się różnić, w jakimś stopniu, pomiędzy sobą. Może różnić się aktywnością terapeuty w trakcie spotkań, strukturą sesji, stosowanymi poza rozmową technikami czy narzędziami, czy prognozowaną długością procesu. I choć część terapeutów fundamentalistów uważa, że ich nurt jest najlepszy. Za najważniejszy czynnik leczący, wpływający na zmianę uznaje się relację terapeutyczną. Z depresją, zaburzeniami lękowymi czy innymi trudnościami można z powodzeniem pracować we wszystkich wymienionych nurtach.  

Oznacza to, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą i nie każdy psychoterapeuta musi być psychologiem.  

Z jakim tematem do psychologa, z jakim do psychoterapeuty?

psycholog

Zakresy działań w różnych krajach, pomiędzy zawodami pomocowymi mogą się różnić. Nie ma więc jednego kryterium, nawet na poziomie danego kraju, zdarzają się różnice poglądów w tym obszarze. Oznacza to, że możesz się spotkać z różnymi informacjami.  

Zakres możliwości działań psychologa jest bardzo szeroki. Psycholodzy pracują w działach Human Resources (działy HR); w badaniach na uczelni czy w ośrodkach zajmujących się badaniami, w biznesie zajmując się szkoleniami oraz rozwojem kultury organizacji, oraz innymi działaniami. Działalność pomocowa to prowadzenie wsparcia psychologicznego czy psychoedukacja oraz ocena różnych kryteriów psychologicznych prowadzona z użyciem dostępnych dla psychologów testów. Oznacza to, że jeśli chcesz się dowiedzieć jak rozumieć swoje zachowania, dostać informacje o mechanizmach działania, profilaktyce działania na rzecz zdrowia jak najbardziej możesz zwrócić się do psychologa, jak również wtedy, kiedy na jakimś etapie życia chcesz uzyskać wsparcie (zazwyczaj w związku z trudnym etapem życiowym jak ciąża, separacja, rozwód).  

Psychoterapeuta prowadzi procesy terapii, których celem jest zmiana. Co oznacza, że prowadzi procesy osób, które mają postawioną diagnozę medyczną (przez lekarza psychiatrę); osobami zmagającymi się z depresją, z zaburzeniami lękowymi, z zaburzeniami osobowości, gdzie pracuje się nad zredukowaniem lub jeśli to możliwe pozbyciem się objawów. Prowadzi również procesy osób bez diagnozy, których celem jest zmiana w obszarze zachowań, myśli — rozwój w określonym obszarze, jak np.: poprawa funkcjonowania w relacjach, praca nad asertywnością, uporanie się z przeszłością, która wpływa na teraźniejszość. 

Pamiętaj, że jeśli nie chcesz wybierać pomiędzy psychologiem i psychoterapeutą, zawsze możesz wybrać osobę, która jest i psychologiem, psychoterapeutą. 

Jak wybrać pośród tak wielu specjalistów?

Kiedy wybierzesz już, do jakiego rodzaju specjalisty chcesz się udać, pozostaje wybrać konkretną osobę. Możesz kierować się ilością lat tej osoby, jeśli ma to dla Ciebie znaczenie lub ilością lat pracy w zawodzie. Możesz kierować się ilością szkoleń i sprawdzić informacje o uczelniach, jakie ukończyła. Możesz przeczytać opis, mówiący kim jest i jak pracuje. Nie ma też nic złego, by wziąć pod uwagę, to jak osoba wygląda jeśli ma dodane zdjęcie, dzięki któremu możesz ocenić, czy wzbudza Twoją sympatię, zaufanie, to jedno z częstszych kryteriów branych pod uwagę przez klientów. Nie ma tu najlepszego modelu, bo każdy jest inny i potrzebuje czegoś innego. Decydujące są i tak pierwsze zrealizowane spotkania, które pozwalają sprawdzić, jak się czujesz, będąc w kontakcie z daną osobą. Bo z nawet najlepszym specjalistą, z największą liczbą dyplomów, z którym będziesz czuć wewnętrzne opory, by rozmawiać i dzielić się sobą, spotkania niewiele wniosą. I choć zaufanie rodzi się w czasie i mało kto ma je od samego początku, zazwyczaj to subiektywne odczucie względem danej osoby, czy będzie to możliwe, czy nie, jest tu znaczące. 

Jeśli zastanawiasz się jak wygląda proces terapii zajrzyj  TUTAJ

Jak i gdzie szukać psychologa?

szukam psychologaOczywiście możesz użyć wyszukiwarki internetowej (chrome, opera lub innej) wpisać hasła “psycholog/psychoterapeuta +miejsce, w jakim przebywasz” jeśli szukasz spotkań stacjonarnych lub: “psycholog/psychoterapeuta online” jeśli szukasz spotkań zdalnych. Możesz dodać zagadnienie, które jest dla Ciebie ważne: “psychoterapeuta praca z lękiem” lub dodać informacje, które mają dla Ciebie znaczenie “psychoterapeuta na emigracji”. Wyszukiwarka pokaże Ci strony www ośrodków, które mają po kilku specjalistów lub pojedynczych osób. 

Jest też kilka stron, które dedykowane są specjalistom zdrowia psychicznego. Ja ze swojej strony polecam Ci stronę www.twojpsycholog.pl ,mając profil na tej stronie, wiem, że każdy specjalista przed założeniem sobie tam profilu, jest weryfikowany. Oznacza to, że musi dosłać stosowne dokumenty potwierdzające jego wykształcenie i dodatkowe szkolenia. Wśród osób posiadających tam konta, wiele ma dostępne kalendarze umożliwiające wybranie dla siebie dogodnego terminu i zapis online. Inną znaną platformą nie tylko dla specjalistów zdrowia psychicznego jest znany lekarz. 

Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, na spokojnie przejrzyj strony lub profile i metodą eliminacji, odrzucając te konta, strony, które z jakiegoś powodu Ci nie odpowiadają (coś w opisie, stawka za spotkanie, wygląd, brak ważnych dla Ciebie informacji) wybierz swojego specjalistę. Powodzenia w poszukiwaniu! 

Zapytaj o termin konsultacji lub zapisz się online (Time zone: Warszawa)