Konsultacja z psychologiem online
Blog

Pierwsza konsultacja z psychologiem

Pierwsza konsultacja, może pobudzać napięcie czy stres. To całkiem naturalne kiedy mamy spotkać się z obcą nam osobą i dzielić się trudnymi, czasem intymnymi informacjami z naszego życia. Dlatego mam nadzieję, że ten wpis będzie pomocny w oswojeniu tych emocji, w podjęciu decyzji czy chcesz z konsultacji skorzystać. Zrozumiałe jest też poszukiwanie informacji o specjaliście, więcej informacji o mnie znajdziesz  w zakładce O MNIE.

Co się dzieje po zapisie na konsultację?

W pierwszej kolejności po zapisie — niezależnie czy zapiszesz się przez onlinowy kalendarz, czy przez wiadomość (e-mail lub przez social media) otrzymasz ode mnie maila. Zazwyczaj dzieje się to do 24 h po zapisie. W mailu otrzymujesz opis, jak warto się przygotować pod kątem technicznym do spotkania online. Poproszę Cię również o wypełnienie krótkiej karty z danymi. Są w niej podstawowe informacje.

Jeśli po przeczytaniu informacji odeślesz mi wypełnioną kartę, jest to dla mnie potwierdzenie, że zgadzasz się na warunki opisane w mailu. Otrzymujesz link (Google meet lub Clickmeeting) do spotkania i w ustalonym wcześniej terminie, o ustalonej godzinie spotykamy się wirtualnym pokoju. 

Jak wygląda konsultacja?

Pierwsza konsultacja trwa do 40 min i służy wzajemnemu poznaniu, sprawdzeniu, czy odpowiadamy sobie wzajemnie i nic nas nie blokuje. Dla Ciebie jest to czas na pytania oraz rozwiewanie wątpliwości, jeśli je masz.  Pamiętaj, nie ma złych pytań. Masz prawo nie wiedzieć różnych rzeczy i chcieć się ich dowiedzieć przed podjęciem decyzji o dalszej współpracy. Niezależnie czy jest to Twój pierwszy kontakt ze specjalistą, czy już kolejny proces.  

Z mojej strony pojawią się pytania: 

  • Jak chcesz, żebym się do Ciebie zwracała? – Twój komfort jest dla mnie ważny, możemy być w kontakcie mniej lub bardziej formalnym, na Pan/Pani lub po imieniu.
  • Jednym z pierwszych pytań będzie — pytanie o Twoje samopoczucie. To dla mnie ważne wiedzieć, jak się czujesz.
  • Ponieważ to spotkanie nie jest zobowiązujące i nie musi oznaczać współpracy, zapytam o Twoje nadzieje, oczekiwania i potrzeby względem tego spotkania, by wiedzieć, jak je poprowadzić by było dla Ciebie użyteczne.
  • Będę chciała się dowiedzieć czy masz za sobą już jakieś doświadczenia ze specjalistami – procesami (psycholog, terapeuta, psychiatra, coach), jeśli tak poproszę Cię o podzielenie się informacjami o tym co to były za spotkania, jak długo trwały i jak je wspominasz.
  • Zaproszę Cię do opowiedzenia, co jest powodem – tematem naszego spotkania? Co skłoniło Cię do umówienia się na spotkanie? Co sprawiło, że akurat teraz się spotykamy?
  • Poproszę Cię też o opowiedzenie trochę o tym, jak aktualnie wygląda Twoje życie, co robisz, jak żyjesz, co jest dla Ciebie ważne, itp.- To daje mi szansę na zobaczenie Ciebie w szerszym kontekście, w czym żyjesz, poznania części Twoich aktualnych doświadczeń i zasobów. 
  • Pojawią się również pytania dotyczące Twojego ogólnego zdrowia: czy na coś chorujesz przewlekle, używasz jakichś leków na stałe, mogę zapytać tez kiedy ostatnio były wykonywane badania z krwi — te pytania, są potrzebne, żeby rozeznać się i sprawdzić, czy zgłaszane objawy, trudności mogą mieć odbicie w zdrowiu fizycznym.

W każdym momencie Ty również możesz zadać mi pytanie. Jeśli się tak nie będzie działo, będę kilkakrotnie w czasie spotkania sprawdzać, czy nic się nie pojawiło, o co chcesz zapytać.

Nie musisz odpowiadać na każde pytanie, masz prawo wyznaczyć swoją granicę, a ja będę ją szanować.

Co poza pytaniami?

Opowiem też krótko o tym, jak pracuję oraz co mogę Ci zaproponować.  To otwarcie do rozmowy o możliwościach dalszej współpracy. Rozmawiamy o tym, jak to widzimy, Ty ze swoje, a ja ze swojej strony. Nie musisz decydować na spotkaniu czy chcesz kontynuować. Zapytam Cię o Twoją gotowość do tej decyzji, szanuje i rozumiem, że możesz potrzebować czasu.  

Jeśli zdecydujesz się, ustalimy termin kolejnego spotkania. 

Na koniec zapytam Cię, jak się masz po naszym spotkaniu? Czy potrzebujesz czegoś? Czy coś podczas spotkania było dla Ciebie niekomfortowe? 

Pożegnamy się i tak zakończy się pierwsza konsultacja. 

Dodaj komentarz