Konsultacja z psychologiem online
Blog

Pierwsza konsultacja

Pierwsza konsultacja, może pobudzać napięcie. To zupełnie naturalne, ma się wydarzyć coś nieznanego, a to może budzić różne emocje. Dlatego mam nadzieję, że ten wpis będzie pomocny w oswojeniu tych emocji albo w podjęciu decyzji czy chcesz z konsultacji skorzystać. Zrozumiałe jest też poszukiwanie informacji o specjaliście, z którym chcesz się spotkać – możesz bliżej mnie poznać w zakładce O MNIE lub odwiedzając stronę na FACEBOOKU.

Co się dzieje po zapisie na konsultację?

W pierwszej kolejności po zapisie – niezależnie czy przez onlinowy kalendarz, czy przez wiadomość (e-mail lub przez social media) otrzymasz ode mnie maila. Zazwyczaj dzieje się to do 24 h po zapisie. W mailu otrzymujesz  opis  jak warto się przygotować pod kątem technicznym. Poproszę Cię również o wypełnienie krótkiej karty z danymi. Są w niej podstawowe informacje na wypadek potrzeby kontaktu innym medium niż internet.  Gdyby przerwało nam z jakiegoś powodu połączenie – skontaktuje się z Tobą telefonicznie.  

Jeśli po przeczytaniu informacji odeślesz mi kartę jest to dla mnie potwierdzenie, że zgadzasz się na warunki opisane w mailu. Ustalamy dogodną dla Ciebie platformę i w ustalonym wcześniej terminie, o ustalonej godzinie połączę się z Tobą.  

Jak wygląda konsultacja?

Pierwsza konsultacja trwa 30 – 40 min i służy wzajemnemu poznaniu, sprawdzeniu czy odpowiadamy sobie wzajemnie i nic nas nie blokuje. Dla Ciebie jest to czas na pytania oraz rozwiewanie wątpliwości, jeśli je masz.  Pamiętaj nie ma złych pytań. Masz prawo nie wiedzieć różnych rzeczy i chcieć się ich dowiedzieć przed podjęciem decyzji o dalszej współpracy. Niezależnie czy jest to Twój pierwszy kontakt ze specjalistą czy już kolejny proces.  

Z mojej strony pojawią się pytania: 

  • Jak chcesz, żebym się do Ciebie zwracała? – Twój komfort jest dla mnie ważny, możemy być w kontakcie mniej lub bardziej formalnym. 
  • Jednym z pierwszych pytań będzie — pytanie o Twoje samopoczucie. To dla mnie ważne wiedzieć, z czym zaczynasz to konsultację. 
  • Ponieważ to spotkanie nie jest zobowiązujące i nie musi oznaczać współpracy, zapytam o Twoje nadzieje, oczekiwania i potrzeby względem tego spotkania, by wiedzieć, jak je poprowadzić by było dla Ciebie użyteczne.
  • Czy masz za sobą już jakieś doświadczenia ze specjalistami – procesami (psycholog, terapeuta, psychiatra, coach), jeśli tak zaproszę Cię to opowiedzenia o nich. 
  • Co jest powodem – tematem naszego spotkania? To zaproszenie Ciebie do podzielenia się tym, co sprawiło, że będziemy się widzieć.
  • Co sprawiło, że akurat teraz się spotykamy? – to zaproszenie do sprawdzenia okoliczności i Twojego aktualnego miejsca w życiu. 
  • Poproszę Cię też o opowiedzeniu trochę o tym, jak aktualnie wygląda Twoje życie, co robisz, jak żyjesz, co jest dla Ciebie ważne, itp.- To daje mi szansę na zobaczenie Ciebie w szerszym kontekście zobaczenie kontekstu i tego, w czym żyjesz, poznania części Twoich aktualnych doświadczeń i zasobów. 

W każdym momencie Ty również możesz zadać mi pytanie. Jeśli się tak nie będzie działo, będę kilkakrotnie w czasie spotkania sprawdzać, czy nic się nie pojawiło, o co chcesz zapytać.

Nie musisz odpowiadać na każde pytanie, masz prawo wyznaczyć swoją granicę, a ja będę ją szanować.

Co poza pytaniami?

Opowiem też krótko o tym, jak pracuję oraz co mogę Ci zaproponować.  To otwarcie do rozmowy o możliwościach dalszej współpracy. Rozmawiamy o tym, jak to widzimy, Ty ze swoje, a ja ze swojej strony. Nie musisz decydować na spotkaniu czy chcesz kontynuować. Zapytam Cię o Twoją gotowość do tej decyzji, szanuje i rozumiem, że możesz potrzebować czasu.  

Jeśli zdecydujesz się, ustalimy termin kolejnego spotkania. 

Na koniec zapytam Cię, jak się masz po naszym spotkaniu, jak się czujesz. Czy potrzebujesz czegoś? Czy coś podczas spotkania było dla Ciebie niekomfortowe? 

Pożegnamy się i tak zakończy się pierwsza konsultacja. 

Jeśli po przeczytaniu nasuwa Ci się jakieś pytanie, możesz je zadać w komentarzu albo napisać do mnie wiadomość. 

Dodaj komentarz