Paradoks czasu
Blog,  Książki

Czy czas leczy rany? “Paradoks czasu” P. Zimbardo i J. Boyd

Profesor Zimbardo w psychologi jest postacią bardzo znaną. Zarówno za sprawą licznych książek, eksperymentów oraz badań, jak np. Satnfordzki eksperyment więzienny.

Książka napisana z J. Boyd’em, jest poświęcona roli perspektywy czasowej, przez jaką patrzymy na swoje życie i rzeczywistość wokół nas. O co chodzi z tym czasem i czy faktycznie odgrywa tak znaczącą rolę w naszym życiu?

Co znajdziesz w książce

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza opisuje różne przyjmowane przez nas perspektywy, które zostały wyłonione i opisane w toku badań obu badaczy oraz tego jak rozwój wpływał na zmiany w postrzeganiu czasu. 

Która perspektywa jest dominującą w Twoim życiu?
– Przeszłościowo pozytywna
– Przeszłościowo negatywna
– Teraźniejsza hedonistyczna
– Teraźniejsza fatalistyczna
– Przyszłościowa
– Przyszłościowo transcendentna

Druga część to wskazówki do pracy nad budowaniem optymalnej dla siebie perspektywy czasowej, tak by w naszym życiu działo się jak najlepiej, w nawiązaniu do badań i rezultatów w nich uzyskanych.

W książce udostępniony jest kwestionariusz, dzięki któremu można zbadać własną czasową orientację, w moim wydaniu (z 2011 roku) nie było norm, które pozwalałyby zrozumieć uzyskane wyniki, dlatego warto zrobić go od razu na stronie www podanej w książki, gdzie po udzieleniu odpowiedzi dostajemy podsumowanie wyników. Warto je zapisać w odniesieniu do tego, jaki był średni wynik, niski oraz wysoki dla danego obszaru. W dalszej części książki będziemy znajdować różne nawiązania do tego testu.

W książce znajdziemy też kilka ciekawych ćwiczeń. Wszystkie na sobie sprawdziłam i niektóre z nich przyniosły naprawdę zadziwiająco pozytywne rezultaty. Nie jest więc tylko teoretycznym poszerzaniem wiedzy, ale również daje szansę, na zastanowienie się nad sobą i tym jak my mamy. 

Przygotowany przez autorów materiał dobrze się czyta, zawiera sporo cytatów, nawiązań do badań i własnych historii. Dzięki temu możemy poznać perspektywę obu Panów i zrozumieć co sprawiło, że postanowili poświęcić tyle czasu temu właśnie zagadnieniu. 

Rozdział pochylający się nad próbą wyjaśnienia samobójczych aktów terrorystycznych był dla mnie jednym z bardziej fascynujących. 

Co wniesie? W czym pomoże?

Niektóre przytoczone badania, budziły wiele myśli i zatrzymywały na dłuższej refleksji. Niektóre spojrzenia autorów nie do końca mnie przekonały, a inne zostały ze znakiem zapytania i są tym, co zachęca mnie do dalszego eksplorowania tematu. Jeśli jest się w momencie zadawania sobie różnych egzystencjalnych pytań, szczególnie tych, w którym przeszłość, przyszłość czy teraźniejszość jest w tle, ta książka może być ciekawą inspiracją. Podobnie będzie jeśli mamy poczucia utknięcia w którejś perspektywie czasowej albo gdy czas wydaje nam się uciekać przez palce. 

Panowie piszą o tym jak postrzeganie czasu wpływa na nasze życie, miłość, biznes, poczucie szczęścia i postrzeganie własnej przeszłości. 

Czy ta książka rozwiąże wszelkie “czasowe” problemy, nie. Bo sama książka nie zrobi za nas zmiany, ale może być dobrym startem. Ćwiczenia, wskazówki, zwrócenie uwagi na znaczące w życiu aspekty otwiera drogę do samorozwoju. Co jest dla nas najcenniejsze? Mówimy „czas to pieniądz”, ale pieniądze możesz stracić, możesz zbankrutować, a straty odrobić, minionego czasu zaś nie odzyskasz. Ta książka zdecydowanie może pomóc ułożyć się ze swoim podejściem do czasu, a dzięki temu zacząć lepiej wybierać co dla nas naprawdę ważne. 

Zostawiam kilka cytatów:

“Podkreślam, że czasu nie można ani zaoszczędzić, ani pożyczyć. Musimy starać się zrobić z niego jak najlepszy użytek w miarę jego upływu. A to sprawia, że czas staje się naszym najcenniejszym zasobem. Bez czasu inne zasoby są bezwartościowe.”

“Wielu emerytów twierdzi, że żałuje, iż wcześniej nie zdali sobie sprawy z tego, z jakimi kosztami wiąże się praca wyłącznie dla materialnego zysku.”

“W zasadzie szczęście jest w naszym społeczeństwie dewaluowane. Nasze życie jest bardzo wypełnione i w rezultacie czujemy presję, by spędzać nasz czas w sposób efektywny. Czas spędzony przy pracy jest uważany za wydajny, podczas gdy czas spędzony na byciu szczęśliwym jest uważany za stracony. W umysłach Przyszłościowców sukcesy gospodarcze i ekonomiczne liczą się bardziej niż bycie szczęśliwym.”

Dla zaciekawionych (Linki afiliacyjne — otrzymuje prowizję ze sprzedaży):